Paintball Güvenli bir Spor mudur?

Paintball Güvenli bir Spor mudur?

– Paintball gerekli önlemleri aldıktan sonra fazlasıyla güvenli bir spordur. Temel güvenlik kurallarını bilmeniz yeterli.

ABD’de yapılan istatistiksel çalışmalar şunu göstermiştir ki; paintball’da sakatlanma riski tenisten bile daha azdır. Çünkü; futbol, basketbol gibi “sakatlanması bol” takım oyunlarından farklı olarak Paintball’da oyuncular arasında “fiziksel temas” yoktur. Oyun sırasında tüm oyuncular yüzü, gözleri ve kulakları koruyan maskeler takar. Kullanılan gazlı işaretleyiciler bu oyun için özel olarak üretilmiştir ve uluslararası güvenlik standartlarına uygunluğu (300 f/s) ölçülerek test edilir. Dünyada çok az spor dalında bu kadar sıkı güvenlik önlemi alınmaktadir.

 

Güvenlik ve Kurallar: riski golfden bile daha az olan bir spordur. Paintball sporunda güvenlik genel çerçevede birkaç temel zorunluluğa dayanır.

1) Maske Kuralı: Oyun alanı olarak belirlenmiş ağla çevrili bölge içerisinde hiç kimse paintball için özel olarak tasarlanmış koruyucu paintball maskeleri olmadan bulunamaz ve paintball oynayamaz.

2) İşaretleyici Emniyeti Kuralı: Oyun esnasında kullanılan işaretleyicilerin emniyetleri baş hakemin sinyali ile açılır ve yine baş hakem tarafından verilen bir diğer sinyal ile kapatılır. Diğer her durumda işaretleyici emniyetleri kapalı tutulmak zorundadır.

3) 5 Metre Kuralı: Amatör paintball oyuncuları için uygulanan bu kural rakip oyuncuların birbirlerine fiziksel zarar vermemeleri amacı ile konulmuştur. Kurala göre oyuncular birbirlerine 5mt den daha fazla yaklaşarak ateş edemezler.
Bu üç kural dışında paintball oynarken hakem direktiflerine uymak en önemli zorunluluklardandır.
Aynı zamanda her işletme kendi oyun sahasının ve işletmesinin karekteristik özelliklerine göre çeşitli özel durum kuralları koyabilir. Bu gibi durumlarda oyun öncesinde oyuncular mutlaka profesyonel bir hakemden oyun öncesi eğitimi almalı ve işletmeye özel uygulamaları mutlaka öğrenmelidir.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir